gallery - en to fr_FR translation catalogue (61 entries)

en: The following files "gallery-template.php" and "gallery-single-template.php" were not found in the directory of your theme. Please copy them from the directory `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` to the directory of your theme for the correct work of the Gallery plugin
fr_FR: Les fichiers suivants "gallery-template.php" et "gallery-single-template.php" n'ont pas été trouvés dans le répertoire de votre thème. Merci de les copier depuis le répertoire `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` dans le répertoire de votre thème pour le bon fonctionnement de l'extension Gallery

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Gallery
fr_FR: Ajouter une nouvelle galerie

en: Edit Gallery
fr_FR: Modifier la galerie

en: New Gallery
fr_FR: Nouvelle galerie

en: View Gallery
fr_FR: Voir la galerie

en: Search Galleries
fr_FR: Rechercher une galerie

en: No Galleries found
fr_FR: Pas de galeries trouvées

en: Upload File
fr_FR: Envoi de fichier

en: The gallery temp directory (gallery-plugin/upload/files) not writeable by your webserver. Please use the standard WP functional to upload the images (media library)
fr_FR: Le répertoire temporaire de la gallery (gallery-plugin/upload/files) n'est pas autorisé en écriture par votre serveur Web. Merci d'utliser les fonctions standards de WP pour charger les images (Média)

en: Choose an image to upload:
fr_FR: Choisir l'image à envoyer :

en: Please enable JavaScript to use the file uploader.
fr_FR: Merci d'activer JavaScript pour utiliser l'envoi de fichiers.

en: Allow download link for images in this gallery
fr_FR: Autoriser les liens de téléchargement  des images dans cette galerie

en: Please use drag and drop function to change the order of the output of images and do not forget to save post.
fr_FR: Merci d'utiliser les fonctions de glisser/déposer pour modifier l'ordre d'affichage des images. Ne pas oublier d'enregistrer l'article.

en: Please do not forget to select
fr_FR: Merci de ne pas oublier de sélectionner

en: Attachments order by
fr_FR: Fichiers trier par

en: attachments order
fr_FR: ordre des fichiers

en: in the settings of the plugin (page
fr_FR: dans les paramètres du plugin (page

en: You can add the Single Gallery on the page or in the post by inserting this shortcode in the content
fr_FR: Vous pouvez ajouter la galerie dans la page ou l'article en insérant le code court dans le contenu

en: If you want to take a brief display of the gallery with a link to a Single Sallery Page
fr_FR: Si vous voulez avoir un bref appreçu de la gallerie avec un lien vers une page unique de la gallerie

en: Title
fr_FR: Titre

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Activated plugins
fr_FR: Extensions activées

en: Read more
fr_FR: Lire plus...

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Installed plugins
fr_FR: Extensions installées

en: Recommended plugins
fr_FR: Extensions recommandées

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Install %s
fr_FR: Installation %s

en: Install now from wordpress.org
fr_FR: Installation à partir de  wordpress.org

en: If you have any questions, please contact us via plugin@bestwebsoft.com or fill in our contact form on our site
fr_FR: Si vous avez des questions, merci de nous contacter via plugin@bestwebsoft.com ou remplissez le formulaire de contact sur notre site

en: See photo &raquo;
fr_FR: Voir la photo &raquo;

en: Options saved.
fr_FR: Options sauvegardées.

en: Gallery Options
fr_FR: Options de galerie

en: If you would like to add a Single Gallery to your page or post, just copy and put this shortcode onto your post or page content:
fr_FR: Si vous voulez ajouter la galerie dans une page ou un article, copier le code court suivant dans le contenu de votre page ou de votre article:

en: The size of the cover album for gallery
fr_FR: Taille de la vignette de l'album

en: Image size name
fr_FR: Nom de la vignette

en: Width (in px)
fr_FR: Largeur (en pixels)

en: Height (in px)
fr_FR: Hauteur (en pixels)

en: Size for gallery image
fr_FR: Taille de la vignette de la galerie

en: WordPress will create a copy of the post thumbnail with the specified dimensions when you upload a new photo.
fr_FR: WordPress créera une copie de la miniature d'article avec les dimensions spécifiées quand vous envoyez une nouvelle photo.

en: Count images in row
fr_FR: Nombre d'images par ligne

en: Start slideshow
fr_FR: Démarer le diaporama

en: Slideshow interval
fr_FR: Interval de transition pour le diaporama

en: attachment id
fr_FR: id du fichier

en: attachment title
fr_FR: titre du fichier

en: attachments order (the integer fields in the Insert / Upload Media Gallery dialog )
fr_FR: ordre des fichiers (le nombre dans la fenêtre d'insertion / téléchargement de la galerie)

en: random
fr_FR: aléatoire

en: Attachments order
fr_FR: Ordre des fichiers

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
fr_FR: ASC (ordre ascendant de la plus petite à la plus grande valeur - 1, 2, 3; a, b, c)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
fr_FR: DESC (ordre descendant de la plus grade à la plus petite - 3, 2, 1; c, b, a)

en: Display Return link
fr_FR: Afficher le lien de retour

en: Display Return link in shortcode
fr_FR: Afficher le lien de retour dans le code court

en: Label for Return link
fr_FR: Texte du lien de retour

en: Label for Read More link
fr_FR: Texte pour le lien "Read More"

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder

en: Support
fr_FR: Soutien

en: Sorry - nothing to found.
fr_FR: Désolé, rien de trouvé

en: Download High resolution image
fr_FR: Télécharger l'image en haute résolution
