gallery - en to it_IT translation catalogue (57 entries)

en: The following files "gallery-template.php" and "gallery-single-template.php" were not found in the directory of your theme. Please copy them from the directory `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` to the directory of your theme for the correct work of the Gallery plugin
it_IT: I seguenti files "gallery-template.php" e"gallery-single-template.php" non sono stai trovato nella directory del tema. Copiali dlla directory `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/`in quella del tema per far lavorare correttamente il plugin dell Galleria.

en: Galleries
it_IT: Gallerie

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuova

en: Add New Gallery
it_IT: Aggiungi nuova galleria

en: Edit Gallery
it_IT: Modifica galleria

en: New Gallery
it_IT: Nuova galleria

en: View Gallery
it_IT: Vedi galleria

en: Search Galleries
it_IT: Cerca galleria

en: No Galleries found
it_IT: Nessuna galleria trovata

en: Upload File
it_IT: Carica file

en: Gallery Shortcode
it_IT: Opzioni gallerie

en: The gallery temp directory (gallery-plugin/upload/files) not writeable by your webserver. Please use the standard WP functional to upload the images (media library)
it_IT: La directory temporanea della Galleria (gallery-plugin/upload/files) non &egrave; scrivibile sul tuo webserver. Usa la funzione standard di WP per caricare le immagini (media library)

en: Choose an image to upload:
it_IT: Sceli una immagine da caricare:

en: Please enable JavaScript to use the file uploader.
it_IT: Per favore abilita JavaScript per usare il file uploader.

en: Attachments order by
it_IT: Ordine di visualizzazione per

en: You can add the Single Gallery on the page or in the post by inserting this shortcode in the content
it_IT: Puoi aggiungere una singola Galleria in una pagina o un post inserendo questo codice nel contenuto

en: Title
it_IT: Titolo

en: Author
it_IT: Autore

en: Photo's
it_IT: Foto

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Date
it_IT: Data

en: Activated plugins
it_IT: Attivare plugin

en: Read more
it_IT: Leggi altro

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Installed plugins
it_IT: Plugin installati

en: Recommended plugins
it_IT: Plugin consigliati

en: Install %s
it_IT: Installа %s

en: Install now from wordpress.org
it_IT: Installa ora da wordpress.org

en: If you have any questions, please contact us via plugin@bestwebsoft.com or fill in our contact form on our site
it_IT: Per qualunque domanda contattaci via plugin@bestwebsoft.com o compila il Form sul nostro sito.

en: See photo &raquo;
it_IT: Guarda foto &raquo;

en: Options saved.
it_IT: Opzioni salvate.

en: Gallery Options
it_IT: Opzioni gallerie

en: If you would like to add a Single Gallery to your page or post, just copy and put this shortcode onto your post or page content:
it_IT: Se vuoi aggiungere una singola Galleria in una pagina o un post, copia questo codice e inseriscilo nel contenuto della pagina o del post

en: The size of the cover album for gallery
it_IT: La grandezza della copertina dall'album per la galleria

en: Width (in px)
it_IT: Larghezza in px

en: Height (in px)
it_IT: Altezza in px

en: Size for gallery image
it_IT: Grandezza per le immagini della galleria

en: WordPress will create a copy of the post thumbnail with the specified dimensions when you upload a new photo.
it_IT: WP creerà una copia delle icone immagine con una specifica dimensione quando carichi una nuova foto.

en: Count images in row
it_IT: Conta immagini

en: Start slideshow
it_IT: Avvia presentazione

en: Slideshow interval
it_IT: Intervallo presentazione

en: attachment id
it_IT: Id di visualizzazione

en: attachment title
it_IT: Titolo immagine

en: date
it_IT: Data

en: attachments order (the integer fields in the Insert / Upload Media Gallery dialog )
it_IT: Ordine di visualizzazione (dal numero attribuito nel box di dialogo di caricamento)

en: random
it_IT: Casuale

en: Attachments order
it_IT: Ordine di visualizzazione

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
it_IT: ASC(ordine ascendente dal pi&ugrave; basso al pi&ugrave; alto - 1, 2, 3; a, b, c,)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
it_IT: DESC(ordine discendente dal pi&ugrave; alto al pi&ugrave; basso - 3, 2, 1; c, b, a,)

en: Display Return link
it_IT: Mostra lin di ritorno

en: Display Return link in shortcode
it_IT: Mostra il link di ritorno col codice

en: Label for Return link
it_IT: Etichetta per il link di ritorno

en: Save Changes
it_IT: Salva cambiamenti

en: Support
it_IT: Supporto

en: Sorry - nothing to found.
it_IT: Spiacente - non è stato trovato nulla.

en: Image
it_IT: Immagine
